ini_set('display_errors', 0); Tarcica Sosnowa - Tartak MABOR

Tarcica sosnowa


Opis gatunku i drewna:


Sosna należy do najczęściej stosowanych w budownictwie i przemyśle meblarskim gatunków drzew w niemal każdej szerokości geograficznej. Wyróżnikiem prawie wszystkich gatunków jest smukła budowa oraz wysoka korona. Wysokość może dochodzić do 40 m, zaś średnica pnia w sprzyjającym siedlisku może przekraczać 100 cm. Przeważnie pień do wysokości 2/3 wolny jest do gałęzi. Szybki przyrost to kolejna cecha. W Polsce sosna pospolita to niezwykle popularne drzewo występujące na obszarze całego kraju – stąd i nazwa gatunku. Tarcica sosnowa wykorzystywana jest w wielu branżach związanych z przemysłem drzewnym.

Właściwości:


ciężar(przy wilgotności 10-12%) 500-550 kg/m3
twardość: NISKA
stabilność: ŚREDNIA
st. kurczliwości termicznej: ŚREDNIA
obróbka mechaniczna: ŚREDNIA
wbijanie gwoździ: BARDZO DOBRE
wkręcanie śrub: BARDZO DOBRE
klejenie: BARDZO DOBRE
farbowanie i bejcowanie: BARDZO DOBREZastosowanie:


Tarcica sosnowa służy przede wszystkim do produkcji mebli użytkowych, wykończenia, stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, podłóg, okien, drzwi, dachów, schodów czy więźb dachowych. Właściwie trudno jest znaleźć gałąź przemysłu drzewnego, w którym nie wykorzystuje się sosny.
Choć na świecie występuje przeszło 80 gatunków sosny, to już najbardziej pospolite odmiany dobrze spełniają swe zadanie. Przystępny cenowo naturalny surowiec dzięki szybkiemu przyrostowi z pewnością także w przyszłości będzie cieszył się zasłużonym powodzeniem. My już dziś oferujemy wysoką jakość, jaka cechuje naszą tarcicę sosnową.