ini_set('display_errors', 0); Tarcica Dębowa - dąb - Tartak MABOR

Dąb - tarcica dębowa


Opis gatunku i drewna:


Dąb. Drzewo powszechnie nazywane jednym z najszlachetniejszych liściastych drzew europejskich. Stosowane często jako roślina ozdobna ze względu na wysoką wartość estetyczną, klasyczny wygląd oraz długowieczność. Kora posiadająca lecznicze właściwości.

Drzewo pod wieloma względami niezwykłe. Ponadto dzięki swojemu wyrazistemu usłojeniu dębina uznawana jest za gatunek zawsze modny i w dobrym tonie. Drewno uzyskiwane z dębu jest koloru jasnobrązowego, czasami z delikatnie różowym odcieniem oraz z możliwymi połyskującymi płomyczkami błyszczu. Pasy skrajne deski (biel) są biało-brązowe, bywa, że z lekkim odcieniem żółtawym.

Charakterystyczne są też proste, nierównomierne rozmieszczone słoje o różnej wielkości. Tarcica dębowa, pomimo swej wysokiej ceny, to najczęściej wykorzystywana przez stolarzy tarcica. Dąb dobrze się prezentuje zarówno jako drzewo, jak i po obróbce więc nie znajdzie się osoba, która wzgardziłaby meblem wykonanym z tego drewna.

Właściwości:


ciężar (przy wilgotności 10-12%): 650-930 kg/m3
twardość: WYSOKA
stabilność: WYSOKA
stopień kurczliwości termicznej: ŚREDNI
obróbka mechaniczna: BARDZO DOBRA
wbijanie gwoździ: DOBRE
wkręcanie śrub: DOBRE
klejenie: DOBRE
farbowane, bejcowanie: BARDZO DOBRE

Zastosowanie:


Właściwości takie jak: wysoka wytrzymałość czy też łatwa obróbka drewna spowodowały, że niemal w każdej gałęzi przemysłu stolarskiego wykorzystywana jest dębowa tarcica. Dąb ze względu na swój szlachetny wygląd oraz ciekawe usłojenie sprawia, że moda na meble dębowe nigdy nie przeminie.
Wadą tego drewna może być trudny proces polerowania - jednak jest to dowód na jego niezwykłą wytrzymałość. Jako że jest wyjątkowo odporne na ścieranie, będzie idealnym materiałem na drewnianą podłogę. Ponadto, tarcica dębowa podstawowe zastosowania znalazła w stolarce budowlanej, meblarstwie tradycyjnym i artystycznym, schodach, wykończeniach domów, biur, mieszkań (boazerie) itp.