ini_set('display_errors', 0);

Orzech Amerykański


Występowanie


Wschodnia część Stanów Zjednoczonych, głównie na mającym znaczenie handlowe obszarze Stanów Centralnych. Jest to jeden z nielicznych gatunków drzew w Stanach Zjednoczonych, który poza odnawianiem naturalnym jest odnawiany sztucznie.

Charakterystyka ogólna


Drewno bielu jest kremowobrązowe, drewno twardzieli jest od jasno do ciemnobrązowego z występującymi ciemniejszymi smugami barwnymi. Aby przyciemnić drewno bielu, stosuje się czasami zabieg parowania. Struktura drewna jest najczęściej prostowłóknista, choć może wystąpić barankowatość czy też falistość włókien, co daje bardzo atrakcyjny i dekoracyjny rysunek.

Właściwości techniczne


Orzech daje się bardzo łatwo obrabiać narzędziami ręcznymi jak i mechanicznie. Wykazuje dobre własności przy wbijaniu gwoździ i wkręcaniu śrub, dobrze się klei. Bardzo dobrze przyjmuje bejce i farby, przez polerowanie można uzyskać wyjątkowo dobre wykończenie powierzchni. Proces suszenia przebiega wolno, należy bardzo uważać, aby nie dopuścić do uszkodzenia suszonego drewna. Wykazuje dobrą stabilność użytkową.

Właściwości fizyczne


Drewno orzecha jest dość ciężkie, twarde, wytrzymałe, sprężyste i odporne na zgniatanie, nadaje się do gięcia po obróbce hydrotermicznej.

Trwałość


Drewno twardzieli jest bardzo odporne na destrukcyjne działanie grzybów, zalicza się go do jednego z najbardziej odpornych, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Drewno bielu jest podatne na atak miazgowca.

Dostępność


USA: Dość dobra dostępność, ale zależna od regionu. Eksport: Dość dobra dostępność w formie tarcicy czy forniru.

Właściwości:


Ciężar właściwy (12% wilgoć): 0,55
Przeciętny ciężar transportowy: 609 kg/m3
Przeciętny skurcz objętościowy: 10,2%
Moduł sprężystości: 1192 273 Mpa
Twardość: 4492 N
Obróbka mechaniczna: BARDZO DOBRE
Wbijanie gwoździ: DOBRE
Klejenie: DOBRE
Wykończenie farbą/bejcą: BARDZO DOBREGłówne zastosowania


Meble, szafki, elementy wyposażenia wnętrz, wysokiej jakości wyroby stolarskie, drzwi, podłogi i boazerie. Ze względu na ciemny kolor, jest to ulubiony rodzaj drewna stosowany w połączeniach kontrastowych z jaśniejszymi gatunkami drzew.