ini_set('display_errors', 0);

Deski Tarasowe - Montaż i Porady


Montaż deski tarasowej jest czynnością, którą równie dobrze możemy zlecić wykwalifikowanej firmie stolarskiej jak i wykonać go samodzielnie.
Firma wykona nam taką konstrukcję zapewne szybciej i bardziej fachowo, ale podniesie to koszt tarasu. Dlatego niektórzy klienci decydują się na samodzielny montaż desek tarasowych. Strona ta powstała by pomóc tej grupie klientów w samodzielnym montażu.

Od czego zacząć:


1. Koncepcja. Powinniśmy zacząć od ustalenia wielkości, kształtu i wysokości tarasu drewnianego. Niektórym wystarczy szkic na kartce, ale wiele osób potrzebuje spojrzenia przestrzennego żeby podjąć ostateczną decyzję. Polecam wytyczenie tarasu podobnie jak tyczy się budynki. Narożnikach wbija się paliki do wysokości docelowej tarasu i rozciągając między nimi sznurek otrzymamy przestrzenny model tarasu.

2. Kosztorys. Mając wymiary tarasu możemy określić koszt tarasu. Koszt możemy policzyć samodzielnie lub skontaktować się z przedstawicielem naszej firmy, który poza policzeniem kosztów może dopomóc przy wyborze materiału lub rozwiązań. Na tym etapie jesteśmy w stanie bezkosztowo zmienić rozwiązanie jeśli okaże się ono zbyt drogie.

3. Przygotowanie terenu pod taras. Jeśli taras drewniany ułożony będzie na przygotowanej przedtem wylewce lub utwardzonym terenie (np. bruku) możemy pominąć ten etap. W przeciwnym razie teren należy wyrównać. Na tak przygotowanym terenie musimy wykonać miejsca podparcia konstrukcji legarów na ziemi. Możemy w tym celu wykonać niewielkie wylewki betonowe lub wkopać w ziemię prefabrykowane bloczki betonowe. Tak wykonany fundament powinien być w miarę możliwości wypoziomowany. Ułatwi to nam budowę i poziomowanie całej konstrukcji tarasu.

4. Ułożenie konstrukcji legarów. Mając przygotowane miejsce możemy przystąpić do montażu ramy nośnej. Belki nośne układamy na fundamencie izolując powierzchnię styku np. gumą, aby uniknąć podsiąku. Pamiętajmy, że im mniejsza powierzchnia styku belki z fundamentem, tym mniejsza szansa zagniwania drewna. Belki poziomujemy zachowując spadek odpływu wody z tarasu, zgodny z układem ryfla deski tarasowej. Zalecany spadek to około 1 cm na 1 mb tarasu. Belki powinny tworzyć kratownicę tak podparcie deski tarasowej przypadało co 60-80 cm oraz aby żadna końcówka deski nie przestawała dalej niż 10 cm poza konstrukcję. Legary najłatwiej montować za pomocą kątowników i wkrętów ze stali nierdzewnej.

5. Montaż deski tarasowej. Mając przygotowaną konstrukcję nośną tarasu możemy przystąpić do montażu deski tarasowej. Deski układamy z zachowaniem odstępu około 5 mm. Zapewnia to oddychanie tarasu i umożliwia pracę deski w różnych warunkach atmosferycznych.
Najprościej montując deski stosować listewki o jednakowej grubości zapewniające równe odstępy. Deski montujemy na wkręty nierdzewne, wkręcane w nawiercone wcześniej otwory mniejsze niż średnica wkręta (np. przy użyciu wkrętów 6mm nawiercamy otwór wiertłem 5mm), po dwa wkręty na każdą deskę, do każdego kontrlegara. Wkręty nie powinny znajdować się bliżej krawędzi deski niż 2 cm, gdyż istnieje możliwość mechanicznego uszkodzenia deski. Deski znajdujące się bezpośrednio przy ścianie nie powinny do niej dolegać. Należy tu również zastosować przerwę dylatacyjną. Deski można łączyć z sobą na długości pod warunkiem, że łączenie przypada w miejscu podparcia.

6. Wykończenie tarasu. Po przykręceniu desek dokonujemy docięcia końcówek desek tarasowych tak by uzyskać równą krawędź tarasu. Nie zaleca się docinania długości przed dokręceniem, by uniknąć ewentualnych różnic po dokręceniu. Możemy jeszcze dokręcić deskę czołową maskującą konstrukcję znajdującą się pod deską tarasową. Tak wykonany taras możemy zakonserwować olejem do drewna i używać przez wiele lat.