ini_set('display_errors', 0);

Merbau


Opis gatunku i drewna:


Drzewo merbau występujące głównie w Indonezji i okolicach. Tarcica merbau jest przyjazna dla oka i sprawia wrażenie ciepła w otoczeniu. Merbau charakteryzuje się szlachetnym, brązowym lub brązowo-czerwonym kolorem z mało wyrazistymi słojami i delikatnymi żółtawymi cętkami. tarcica merbau jest ciężka, twarda i oleista w strukturze, dzięki czemu jest odporna na wilgoć i temperaturę.
Uwagę należy zwrócić na fakt, że merbau to gatunek dojrzewający, czyli kolor tarcycy i okleiny brązowieje oraz szlachetnieje z czasem. Dzieje się to pod wpływem promieniowania słonecznego, tak więc szybciej zaobserwować to można w wyrobach wystawionych na działanie słońca.

Właściwości:


ciężar (przy wilgotności 10-12%): 800-900 kg/m3
twardość BARDZO WYSOKA
stabilność BARDZO WYSOKA
stopień kurczliwości termicznej NISKI
obróbka mechaniczna: ŚREDNIE
wbijanie gwoździ TRUDNE
wkręcanie śrub ŚREDNIE
klejenie ŚREDNIE
farbowanie i bejcowanie ŚREDNIEZastosowanie:


Tarcica merbau często stosowana jest w łazienkach i na dworze ze względu na odporność na wilgoć. Ze względu na ciepły wygląd często wykorzystywana jest także w wykończeniach domów i mieszkań. Moda na wykończenia z tarcicy merbau rozwinęła się od 2009 roku i trwa do dziś.

Podstawowe zastosowania tarcicy merbau to meble łazienkowe, drzwi zewnętrzne, meble ogrodowe, podłogi, schody, balustrady, drzwi, meble domowe i wykończenia mieszkań.

Można powiedzieć, że merbau stosowany jest wszędzie gdzie potrzebne jest twarde, estetyczne drewno.