A A A

Sapelle (Mahoń)

SAPELLE

 

Hymenaea courbaril L..

 
Tartak MABOR: Mahoń Sapelle - drzewo egzotyczne Tartak MABOR: Mahoń Sapelle - tarcica egzotyczna (rysunek drewna)


Tartak MABOR: Mahoń Sapelle - występowanie

Opis gatunku i drewna:

Drzewo sapelle jest bardzo charakterystyczne dla środkowoafrykańskiej flory leśnej. Charakteryzuje się długim pniem z wysoko położoną koroną.
Sapelle to klasyczny mahoń. W czasach kolonizacji Afryki pozyskiwano wiele surowców z "czarnego lądu", którym zachwyceni byli europejczycy. Jednym z nich była tarcica sapelle, charakteryzująca się brązowo-czerwonym kolorem z występującymi płomienistymi charakterystującymi dla tego gatunku pasami. Ze względu na ten właśnie kolor zaliczono sapelle do grupy drzew nazywanej potocznie mahoniami.

Tarcica sapelle jest stosunkowo łatwa w obróbce, piłowaniu i klejeniu. Daje ona estetyczny efekt przy wszelkich wykończeniach.

Jest to chyba najczęściej wykorzystywana tarcica mahoniowa. Spowodowane jest to dobrymi właściwościami i przystępną ceną.

ciężar (przy wilgotności 10-12%): 650-700 kg/m3  
twardość WYSOKA
stabilność ŚREDNIA
stopień kurczliwości termicznej DOBRA
obróbka mechaniczna:  
wbijanie gwoździ ŚREDNIE
wkręcanie śrub ŚREDNIE
klejenie ŚREDNIE
farbowanie i bejcowanie DOBRE


Zastosowanie:

Tarcica sapelle jest dość popularna, ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwość obróbki. Główne zastosowanie sapelle to: meble artystyczne, wykończenia wnętrz, stolarka zewnętrzna i wewnętrzna, okna, schody, podłogi i forniry.

Dla przykładu możemy podać że wydajność z tarcicy sapelle sięga 85%, gdy dla porównania wydajność tarcicy dębowej to około 50%. Tak więc w ostatecznym rozrachunku mimo pozornie wyżeszej ceny tarcicy sapelle, ostateczna cena wyrobu wychodzi porównywalnie lub nawet taniej, niż wykonana z tarcicy dębowej.

Tartak MABOR: Mahoń Sapelle - przykładowe wyroby